Wiktoria.

Kobieta zabiła nożem swoją czteroletnią córkę, w Dzień Matki, w zeszłym roku. W mieście średniej wielkości, mniejszym od Gdańska. W moim mieście. Okrutna, bezsensowna śmierć. Biegli sądowi stwierdzili chorobę psychiczną u morderczyni. Bywa i tak.

Umarło dziecko, parszywą śmiercią zadaną ręką ukochanej osoby. Zapewne nie zdążyło w swym krótkim życiu skrzywdzić nikogo. Niewinne dziecko. Dziewczynka. Nigdy już nie będzie dziewczyną, nigdy już nie będzie kobietą. Miała na imię Wiktoria. Nikt nie urządził marszu jedności w proteście przeciwko przemocy. Stada tzw. „ekspertów” nie wypowiadały się w stacjach telewizyjnych czy radiowych, do głowy nikomu nie przyszło ogłaszanie żałoby narodowej w dniu pogrzebu czterolatki. Żaden arcybiskup nie wznosił modłów za jej duszę. Okrutny zgon nieszczęsnej dziewczynki był dla świata jedynie literkami na „żółtym pasku” u dołu ekranu telewizora, krótką wzmianką między reklamą suplementu diety i nowego doskonalszego samochodu. Zbyt drastyczną jedynie dla telewizji śniadaniowej gdzie kolejni „znani z tego , że są znani” opowiadają dyrdymały. Matka morduje swoje dziecko. Niepotrzebna śmierć. Nikomu się taka tragedia do niczego przydać nie może przecież. Ani nikogo opluć przy okazji, ani dokopać przeciwnikom z tej czy innej strony, ani wskazać paluchem, że to przez „onych”, że to „oni” winni, że jątrzą, że w sumie to prawie jakby nóż w łapę mordercy włożyli. Umarło dziecko. News o długości życia motyla.

Tak jest dobrze. Tak być powinno. Bez rozbuchanej ponad miarę egzaltacji. Bez kabotyńskich gestów. Umarł człowiek. Umarło dziecko. Umarł ojciec czy matka. Tak bowiem umieramy, jako ludzie. Niestety nie zawsze jak ludzie. Bywa i tak. Nie ma potrzeby ubierać owej ponurej pani z kosą, która przecina nici naszego żywota, w strój cyrkowego klauna. Nie przystoi. Tak podpowiada zwykła przyzwoitość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Wiktoria.

 1. W. pisze:

  Chapeau bas.
  Nie wiem czy czytałam w ostatnim czasie równie mądre zdania. Śmiało mogłabym się podpisać wszystkimi kończynami (gdybym tylko potrafiła wszystkimi pisać) 😉
  Mimo wielu mądrości na tym blogu – wszak śledzę go już kilka lat (w różnych wersjach) 😉 ten wpis dałabym śmiało do TOP 10 najmądrzejszych 😉 Tak, to był komplement.

  • czegocitrzeba pisze:

   Dziękuję bardzo za ów komplementaż słów mych, tym bardziej, że pewien jestem, iż szczery jest. Upraszam jednak się nie przyzwyczajać za bardzo. Kiedy ma irytacja w stosunku do otaczającego mnie świata spadnie, głupota i błahość zamieszczanych tu wpisów, wzrośnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.