Alfabet Herr Kulasa, czyli co wpłynęło i nie ryba.”V” jak Vonnegut – (wersja poprawiona)

„- Nie piszesz już?
– Nie ma nic takiego, co chciałbym ludziom powiedzieć.
– Po tym wszystkim, co widziałeś i przez co przeszedłeś? – spytała.
– Właśnie to wszystko, co widziałem i przez co przeszedłem, sprawia, że napisanie czegokolwiek jest dla mnie niemożliwe. Zatraciłem zdolność do logicznych wypowiedzi. Bełkocę do cywilizowanego świata, a on odpowiada mi tym samym.”

Wydane w serii „z kosmonautą”, przez oficynę „Czytelnik”, „Syreny z Tytana” Vonneguta, były pierwszym mym kontaktem z prozą Geniusza z Indianapolis. Miałem około szesnastu lat, fanatycznie wielbiłem SF, pod każdą postacią. Książka, film, komiks, malarstwo, książka. Czytałem wszystko, co znalazłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a co nawet ledwie otarło się o fantastykę. No a tu kosmonauta w logo serii i jeszcze Tytan, w tytule. Musi być, że science-fiction. No i pochłonąłem. Nie bardzo dziś pamiętam jak odebrałem wtedy prozę Vonneguta, pewne jest, że spodobało mi się na tyle, że zacząłem szukać po znajomych, czy ktoś nie ma może na sprzedaż czegoś, a były to czasy… całkiem inne od dzisiejszych czasów, w których wszystko jest na wyciągnięcie ŁŁ (łebowa łapa). Okazuje się, że znajomi mieli i nawet skłonni byli się pozbyć, za kwotę. I poszło: „Kocia kołyska”, „Rzeźnia nr 5”, „Pianola”… O k… jejku! Teraz uzmysłowiłem sobie, że mi „Śniadania mistrzów” oraz „Niech Pana Bóg błogosławi…” brakuje na półce, z klasyki Mistrza. Łebowa Łapo, do dzieła! I dodam jeszcze na koniec: „Wszystkiego najlepszego!”

P.S.- Kiedy w wieku 23 lat, jako jeniec wojenny, jesteś bezpośrednim świadkiem bezsensownej hekatomby dużego, europejskiego miasta. Kiedy uda ci się przeżyć i na dodatek masz talent do opowiadania historii połączony z refleksyjną naturą, stajesz się Kurtem Vonnegutem. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.” jak mawiała moja babcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.